1
dopasuj rozmiar czcionki: A A A pobierz raport PDF wydrukuj raport
Strona główna / O Spółce / KGHM firma globalna

KGHM firma globalna

 

Aktywa górnicze KGHM


 

Przejęcie Quadra FNX Mining Ltd.

 

Jednym z kluczowych wydarzeń w historii KGHM Polska Miedź S.A. w obszarze rozwoju bazy zasobowej było przyjazne przejęcie kanadyjskiej spółki Quadra FNX Mining Ltd. (dziś KGHM INTERNATIONAL LTD.), z siedzibą w Vancouver. KGHM nabył za kwotę 2,9 mld CAD 100% akcji notowanej na giełdzie w Toronto firmy. Transakcja sfinalizowana 5 marca 2012 roku, wynikała z realizacji przyjętej w 2009 roku strategii rozwoju Spółki i motywowana była w szczególności zamiarem zwiększenia jej potencjału produkcyjnego oraz obniżenia średniego kosztu produkcji miedzi. Transakcja ta była zarazem największą inwestycją zagraniczną w historii Polski.

 

Dzięki nabyciu tego prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa, KGHM wzbogacił się o produkujące kopalnie w trzech państwach (Chile, USA i Kanadzie) oraz światowej klasy projekty rozwojowe (m. in. Sierra Gorda oraz Victoria w kanadyjskim Zagłębiu Sudbury). Po przejęciu, zasoby miedzi Grupy Kapitałowej KGHM wzrosły o ponad 28% do poziomu 37,4 mln ton, co dało Grupie Kapitałowej KGHM czwarte miejsce na świecie. Nastąpiła również dywersyfikacja geograficzna portfela projektów realizowanych przez Spółkę, a co za tym idzie, obniżenie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Najważniejszym nowym aktywem przejętej spółki jest budowana kopalnia odkrywkowa Sierra Gorda w północnym Chile, na pustyni Atacama. Uruchomienie produkcji nastąpi w 2014 roku. KGHM INTERNATIONAL LTD. posiada 55% udziałów w tym przedsięwzięciu, a jego partnerem biznesowym są japońskie koncerny Sumitomo Metal Mining oraz Sumitomo Corporation. Jest to jeden z największych realizowanych obecnie projektów górniczych miedzi na świecie, którego produkcja przekraczać będzie 200 tys. ton miedzi rocznie, a okres eksploatacji 20 lat.

 

Najważniejszymi czynnymi kopalniami KGHM INTERNATIONAL LTD. są kopalnie Robinson oraz Morrisson.

Odkrywkowa kopalnia Robinson znajduje się w słynącym z górnictwa stanie Newada w USA i jest jedną z najstarszych kopalni miedzi w tym kraju. Produkuje ona metodą odkrywkową rocznie ponad 50 tys. ton miedzi oraz znaczne ilości złota (rocznie ponad tonę).

Drugą najważniejszą kopalnią należącą do KGHM INTERNATIONAL LTD. jest głębinowa kopalnia Morrisson, która znajduje się w kanadyjskim regionie Sudbury, w prowincji Ontario. Eksploatuje jedno z największych w tym regionie złóż polimetalicznych i oprócz miedzi (produkcja na poziomie około 18 tys. ton) wydobywa duże ilości niklu, złota, platyny oraz palladu, które obniżają istotnie koszty produkcji. W Zagłębiu Sudbury zlokalizowane są również dwie inne kopalnie należące do KGHM INTERNATIONAL LTD.: McCreedy i Podolsky oraz ważny projekt eksploracyjny – Victoria. To bardzo bogate złoże polimetaliczne o wrzecionowatym kształcie, zawierające wysokie zawartości miedzi (2,5%) niklu (2,5%) oraz metali szlachetnych. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności projektu kopalni głębinowej.


KGHM INTERNATIONAL LTD. posiada również w Chile kopalnię miedzi Franke nieopodal miasta Tal Tal, która rocznie produkuje nieco ponad 15 tys. ton miedzi w katodach.

 

Zagraniczne aktywa górnicze będą pełnić bardzo istotną rolę z punktu widzenia dalszego rozwoju Grupy Kapitałowej KGHM. Dzięki dostępowi zarówno do wysoko wykwalifikowanej kadry, jak i bogatego portfela projektów rozwojowych, położonych w znanych światowych prowincjach metalogenicznych, w państwach stabilnych politycznie i gospodarczo, staną się one motorem wzrostu wartości przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Już dziś udział zagranicznych aktywów produkcyjnych w wartości KGHM wyceniany jest przez analityków na poziomie blisko 40%.

Raport na skróty