1
dopasuj rozmiar czcionki: A A A pobierz raport PDF wydrukuj raport
Strona główna / O Spółce / Charakterystyka Spółki / Spółka na Giełdzie / 15 lat na giełdowym parkiecie

Charakterystyka Spółki

 

Wejściu firmy na giełdowy parkiet towarzyszyło bardzo duże zainteresowanie inwestorów, a fakt pojawienia się akcji Polskiej Miedzi na warszawskim parkiecie pozostaje jednym z ważniejszych wydarzeń w historii polskiego rynku kapitałowego.

 

Historia giełdowego debiutu KGHM zaczęła się dużo wcześniej, niż w lipcu 1997 roku i swój początek bierze od zmian strukturalnych firmy. We wrześniu 1991 roku przedsiębiorstwo państwowe pn. Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa – KGHM Polska Miedź S.A. Wydarzenie to było pierwszym istotnym krokiem firmy w drodze na giełdowy parkiet. Po przygotowaniu prospektu emisyjnego niezbędnego do wprowadzenia akcji KGHM do obrotu publicznego i giełdowego, w czerwcu 1997 roku Skarb Państwa spośród posiadanych przez siebie 200 mln akcji Polskiej Miedzi zbył w ramach oferty publicznej 65,7 mln akcji, w tym 30 mln w ramach transzy krajowej. Inwestorzy indywidualni mogli nabyć akcje KGHM w cenie 19 zł, a inwestorzy instytucjonalni po 21 zł. Uczestnikami procesu prywatyzacji stali się również pracownicy firmy, którym udostępniono nieodpłatnie 15% akcji, czyli 30 mln walorów.

 

Pierwsze notowanie akcji KGHM na warszawskiej giełdzie miało miejsce 10 lipca 1997 roku. W dniu debiutu kurs akcji wyniósł 23,50 zł i był o 23,7% wyższy od ceny po jakiej akcje nabywali inwestorzy indywidualni.

 

W 15-letniej obecności KGHM na giełdzie, kurs akcji Polskiej Miedzi odnotował swój najniższy poziom 2 października 1998 roku. Za akcję płacono wtedy 9,75 zł. Natomiast najwyższe w 15-letniej historii notowania akcji KGHM miały miejsce 20 kwietnia 2011 roku – kurs zamknięcia wyniósł wówczas 198,40 zł i był o ponad 740% wyższy, niż w dniu debiutu.
 

Notowania akcji KGHM na tle indeksu WIG i cen miedzi na przestrzeni 15 lat
Zobacz więcej »

 
Raport na skróty