1
dopasuj rozmiar czcionki: A A A pobierz raport PDF wydrukuj raport
Strona główna / O Spółce / Charakterystyka Spółki / KGHM Polska Miedź S.A.

Charakterystyka Spółki

KGHM Polska Miedź S.A. koncentruje się na produkcji miedzi i srebra. Jest największym producentem srebra na świecie i największym europejskim górniczym producentem miedzi. Zajmuje 8. miejsce w produkcji miedzi górniczej na świecie. W 2012 roku w KGHM wyprodukowano około 566 tys. ton miedzi elektrolitycznej i niemal 427 tys. ton miedzi górniczej. Firma od kilku lat utrzymuje pozycję światowego lidera w produkcji srebra. Wysoki poziom produkcji tego szlachetnego metalu w roku 2012 (1 274 tony), dał KGHM po raz kolejny pierwsze miejsce w rankingu World Silver Survey prowadzonym przez Thomson Reuters GFMS.


Produkowana przez KGHM miedź w postaci katod, zarejestrowana jest na Londyńskiej Giełdzie Metali i Giełdzie Metali w Szanghaju. Srebro rafinowane posiada certyfikaty giełd w Londynie, Dubaju i Nowym Jorku.


W 2012 roku, dzięki przyjaznemu przejęciu kanadyjskiej spółki Quadra FNX Mining Ltd. (obecnie KGHM
INTERNATIONAL LTD.) KGHM Polska Miedź S.A. stała się firmą globalną, posiadającą aktywa na trzech kontynentach. Najważniejszym z nich jest projekt Sierra Gorda w Chile, jedno z największych złóż rud miedzi na świecie. Uruchomienie produkcji z tego złoża przewidziane jest w 2014 roku.


Wartość międzynarodowej transakcji wyniosła 2,9 mld CAD i była to największa transakcja zagraniczna w polskim przemyśle. Przejęcie kanadyjskiej Quadry zaprocentowało zbudowaniem portfela projektów zasobowych i obniżyło średnie koszty operacyjne. Doświadczenia pozyskane przy transakcji, zaowocowały wspólną inicjatywą KGHM i ICAN Institute przy tworzeniu projektu Think Thank „POLAND, GO GLOBAL!”, który ma na celu propagowanie wiedzy i doświadczeń w zakresie umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw, oraz stworzenia platformy współpracy i wymiany najlepszych praktyk w zakresie globalizacji pomiędzy polskimi firmami.


W Polsce KGHM posiada dziesięć Oddziałów i Biuro Zarządu, w których zatrudnionych jest ponad 18 tys. pracowników. W Spółce wdrażana jest strategia rozwoju, której główne założenia to:


 • Inteligentna kopalnia;
 • Działania w obszarze badań nowych projektów i rozwoju;
 • Mechaniczne urabianie skał – jedna z najistotniejszych inicjatyw strategicznych KGHM;
 • Poprawa efektywności;
 • Obniżenie kosztów produkcji;
 • Dostęp do złóż;
 • Dywersyfikacja geograficzna;
 • Większa konkurencyjność;
 • Zarządzanie ryzykiem rynkowym. 
   

KGHM Polska Miedź S.A., jest znaczącą spółką WIG20 i zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.


Spółka aktywnie działa na rzecz społeczności regionalnej, dba o ochronę środowiska, ochronę zdrowia pracowników i mieszkańców, wspiera sport, rozwój kultury i nauki w regionie.

 

Struktura/Oddziały

 * Od dnia 1 lipca 2013 roku pod nazwą KGHM Polska Miedź S.A. Centrala.

Raport na skróty