1
dopasuj rozmiar czcionki: A A A pobierz raport PDF wydrukuj raport
Strona główna / O Spółce / Światowy lider w produkcji srebra

Światowy lider w produkcji srebra

 

SREBRO – szlachetny metal


KGHM od kilku lat utrzymuje pozycję światowego lidera w produkcji srebra. Wysoki poziom produkcji tego metalu osiągnięty w 2012 roku (1 274 tony), dał Spółce po raz kolejny pierwsze miejsce w rankingu World Silver Survey prowadzonym przez Thomson Reuters GFMS.


Srebro to metal szlachetny o srebrzystobiałej barwie i silnym połysku. Jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Ag, który pochodzi od łacińskiej nazwy srebra – argentum. Stosowana w starożytności łacińska nazwa srebra to luna, czyli księżyc, co podkreślało podobieństwo metalu do świetlistej tarczy księżyca. Srebro w przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, najczęściej w postaci samodzielnych kryształów. Ag posiada zróżnicowany skład chemiczny i praktycznie nie występuje w czystej postaci, a najczęściej w związkach razem z rudami miedzi, złota, ołowiu i cynku.


W Polskiej Miedzi srebro produkowane jest od 1993 roku przez Wydział Metali Szlachetnych Huty Miedzi „Głogów”. Surowcem wyjściowym do produkcji tego metalu są szlamy anodowe, powstające w procesie elektrorafinacji miedzi. Wysokiej jakości srebro elektrolityczne o zawartości powyżej 99,99% Ag produkowane jest w KGHM w postaci sztabek (gąsek) oraz granulatu. Srebro w postaci gąsek zarejestrowane pod marką KGHM HG, posiada certyfikaty „Dobrej Dostawy” wystawione przez London Bullion Market Association i Dubai Multi Commodities Centre oraz znajduje się na „Oficjalnej Liście Zatwierdzonych Rafinerii i Marek” giełdy COMEX w Nowym Jorku. Największymi odbiorcami zagranicznymi produkowanego w KGHM srebra w 2012 roku były: Wielka Brytania, Belgia i Szwajcaria. Od początku rozpoczęcia procesu produkcji do końca 2012 roku w Polskiej Miedzi wyprodukowano niemal 22 tysiące ton tego szlachetnego metalu.


 

 

Produkcja srebra w KGHM (Mg) w latach 1993-2012

Raport na skróty