1
dopasuj rozmiar czcionki: A A A pobierz raport PDF wydrukuj raport
Strona główna / Wyniki i prognozy / Sytuacja na rynku miedzi

Sytuacja na rynku miedzi

Po rekordowym roku 2011, minione 12 miesięcy przyniosło korektę notowań na rynku miedzi. Średnia cena czerwonego metalu w 2012 roku, ukształtowała się na poziomie 7950 USD/tonę, o 10% niżej niż w okresie poprzednim.

 

Na początku 2012 roku, ceny oscylowały wokół poziomu 7500–7600 USD/tonę, zbliżonego do ostatniego kwartału 2011 roku. Optymizm, spowodowany silnym popytem na katody ze strony Chin, oraz symptomy świadczące o możliwym wzroście konsumpcji w Europie, przełożyły się na wzrost cen do poziomu 8600–8700 USD/tonę pod koniec lutego. Z kolei, w połowie roku rosnący poziom zapasów zgromadzonych w magazynach, oraz osłabienie popytu z Państwa Środka spowodowały korektę ceny do 7200–7700 USD/tonę. Na negatywny sentyment na rynku, miały wpływ problemy strefy euro oraz eskalacja nawarstwiających się kłopotów gospodarki Grecji. Począwszy od trzeciego kwartału, miedź zaczęła coraz intensywniej reagować na dane makroekonomiczne, oraz informacje dochodzące z banków centralnych. Wywołało to sytuację, w której coraz gorsze informacje napływające ze światowej gospodarki powodowały wzrost cen czerwonego metalu. Rynek, w ten sposób częściowo dyskontował rosnące prawdopodobieństwo wdrożenia pakietów stymulujących gospodarkę, w szczególności w USA i w Chinach. Władze Państwa Środka, w reakcji na słabnące dane o wzroście gospodarki, ogłosiły szeroki plan inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Dodatkowo, zatwierdzenie programu ESM (European Stability Mechanism) w strefie euro oraz ogłoszenie przez FED kolejnej rundy luzowania ilościowego (Quantitive Easing), sprzyjały ponownemu wzrostowi popytu na rynku metali i skierowały ceny miedzi na poziom 8100–8400 USD/tonę.

 

W czwartym kwartale, ceny miedzi wahały się w przedziale 7500–8400 USD/t i były kształtowane przez wydarzenia w USA (wybory prezydenckie i klif fiskalny), Chinach (zmiana na czele władz w kraju) i Europie (powracający problem zadłużenia).

 

Należy zaznaczyć, że po gwałtownych ruchach cen w latach 2009–2011, rok 2012, przyniósł obniżenie zmienności na rynku surowcowym, w tym na rynku miedzi.

 

 

Dzienne ceny miedzi cash settlement z LME w 2012 roku (USD/tonę)

 

Raport na skróty