1
dopasuj rozmiar czcionki: A A A pobierz raport PDF wydrukuj raport
Strona główna / Wyniki i prognozy / Zapasy miedzi

Zapasy miedzi

Początek roku 2012, przyniósł umiarkowany wzrost poziomu zapasów miedzi na giełdach LME, COMEX i na giełdzie w Szanghaju, oraz znaczny przyrost czerwonego metalu składowanego w nieoficjalnych, chińskich magazynach wolnocłowych.

 

Zwyżka popytu w drugim kwartale, spowodowała obniżenie się poziomu zapasów zarówno w magazynach giełdowych, jak i tych nieoficjalnych. W drugiej połowie roku tendencja się odwróciła i zaobserwować można było ponowny wzrost poziomu miedzi składowanej na giełdach LME, Comex i w Szanghaju oraz w chińskich magazynach wolnocłowych.

 

Całkowity poziom zapasów w oficjalnych magazynach giełdowych, był stosunkowo stabilny i na koniec roku wyniósł 589 tys. ton. Na koniec roku najwięcej oficjalnych zapasów znajdowało się w magazynach LME – 54% wszystkich zapasów, 35% na giełdzie w Szanghaju, a 11% na amerykańskiej giełdzie COMEX. Poziom nieoficjalnych zapasów w chińskich magazynach, na koniec roku wynosił około 700–900 tys. ton. Przyrost od początku roku w tych magazynach wyniósł około 500 tys. ton.

 

 

Zapasy giełdowe miedzi w latach 2001–2012

 

Raport na skróty